среда, 22 апреля 2020 г.

22.04.2020 Українська література 11 клас


Тема уроку. Поезія Стуса – взірець «стоїчної» поезії у світовій ліриці.   «Крізь сотні сумнівів я йду до тебе...». «Господи, гніву пречистого...» - екзистенційна проблема вибору, віра в себе, надія на здолання всіх перешкод

Друг В. Стуса, письменник Ю. Покальчук так оцінював його особистість і творчість:        «У Василя Стуса найбільшим злочином було те, що він був українцем, просто справжнім українцем; любив свою мову, свою землю, свою культуру і хотів бачити Україну нормальною українською землею, а не витоптаним полем. Поезія Василя Стуса виходить далеко за межі того експериментального бунтарства, часто дилетантської, показової інтелектуалізації вірша, що були притаманні творам багатьох його ровесників.
По-блоківськи виточений і холоднуватий його вірш, природний український сентимент тут приборканий і палає всередині кристала. Якщо ж торкнешся, гріє, мов серце.
Дисципліна слова, лаконізм виразу, надзвичайно широкий словник, що постійно збагачується, ще й незупинне власне словотворення — ось шлях його поезії».
У цьому ми переконаємося на сьогоднішньому уроці. 

Робота зі словником
Стоїцизм – учення однієї з шкіл античності. Стоїки ставили мету: досягнути душевного спокою, духовної незворушності, бути мужніми і стійкими під час життєвих випробувань.

Екзистенціалізм (від лат. exsistentia — існування)  —напрям  у філософії та літературі, що позиціонує й досліджує людину як унікальну духовну істоту, здатну до ви­бору власної долі. Основним проявом екзистенціалізму є свобода. Екзистенціалісти досліджують проблему буття (існування) людини в складних си­туаціях: страждання, внутрішня боротьба, загроза смерті, втрата близьких та ін. 

26 січня 1972 року, уже після пред’явлення звинувачення, Василь Стус пише вірш  «Крізь сотні сумнівів я йду до тебе…», в якому вияскравлюється той шлях самоусвідомлення, що його проходить ліричний герой.




Поезія В. Стуса — зразок стоїчної поезії у світовій ліриці. Ліричний герой його творів — мужній у важких життєвих випробуваннях, він уміє протистояти спокусам, не втрачає свого людського «Я» за жодних обставин, завжди в стані активної позиції. Показовою в цьому плані є медитація «Крізь сотні сумнівів я йду до тебе...» зі збірки «Палімпсести» (палімпсест — пергамент, на якому стерли старий текст і нанесли новий, але з часом дублена теляча шкіра відновила первісний текст, тому на палімпсесті співіснують два написи). 
Ліричний герой цього вірша прямує до світла, добра й краси. Переборюючи «сотні сумнівів» і «сто зневір», він наближається до своєї мрії — до Бога, беручи на себе відповідальність бути «предтечею», який прокладає «шлях правдивий». Вірш належить до філософської лірики. Провідний мотив — віра особистості в себе, у подолання всіх життєвих перешкод.




Медитація «Господи, гніву пречистого...» зразок філософської (релі­гійної) лірики.

У цій стоїчній поезії ліричний герой твердо заявляє, що, пройшовши будь-які випробування, вистоїть. При цьому він наголошує: добре, що мати не зуміла вбе­регти його від біди, бо саме в життєвих випробуваннях і труднощах гартується дух. Ліричний герой — смиренний християнин і водночас сильна людина. Йому важливо в будь-якій життєвій ситуації залишатися собою, не розгубити люд­ських якостей. У цьому весь  В. Стус як людина, поет і громадянин. Екзистенційна ідея віри особистості у свої сили звучить переконливо й оптимістично.


Онлайн-урок "Поезії Василя Стуса"



Завдання:
1. Опрацювавши літературно-критичний матеріал уроку про поезії Василя Стуса, познайомившись із текстами творів та переглянувши онлайн-урок, виконайте наступні 
завдання  у зошиті: 
1) випишіть значення термінів  стоїцизм та екзистенціалізм;
2) складіть до поезій «Крізь сотні сумнівів я йду до тебе...» і «Господи, гніву пречистого...»  літературний паспорт.;
3) складіть  сенкан до образу митця.
2. Усно дайте відповіді на питання підручника 1-10 с. 237-238.
3. Вивчіть напам'ять один вірш В. Стуса ( на вибір).

 Увага! Наступний урок (28 квітня) - контрольна робота з української літератури. Готуючись до неї, повторюємо наступні вивчені теми:

ЛІТЕРАТУРНЕ ШІСТДЕСЯТНИЦТВО
Українська література на початку 60-х років XX ст.

Василь Симоненко
Дмитро Павличко
Іван Драч
Микола Вінграновський
Григір Тютюнник
Ліна костенко
Василь Стус

У підручнику цей матеріал розміщений на  с.188-237.
Додаткові вказівки, інструктаж щодо проведення очікуйте.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

27.05.2020 Українська література 9 клас

Список літератури:  що читати влітку  учням 10 класу