четверг, 14 мая 2020 г.

14.05.2020 Українська література 9 клас

Тема уроку. Пантелеймон Куліш - письменник, перший український професійний літературний критик, перекладач , автор підручників для школи, першого українського правопису– «кулішівки». Роман "Чорна рада". Урок мовленнєвого розвитку. Твір-характеристика  персонажа роману П.Куліша «Чорна рада»

   
    Іван Франко називав Пантелеймона Куліша "перворядною звіздою" в українському письменстві, "одним із корифеїв нашої літератури". Пантелеймон Олександрович відомий найбільш як автор першого україномовного історичного роману "Чорна рада". Також він є автором першої фонетичної абетки, яка лежить в основі сучасного українського правопису.
   Тож наш урок сьогодні присвячено видатному письменнику української літератури Пантелеймонові Кулішу та його роману "Чорна рада".

Пантелеймон Куліш (1819—1897)

1.Подивіться онлайн-урок "Життя і творчість Пантелеймона Куліша".


2. Прочитайте у підручнику відомості про митця - с.250 - 254. 
3. На основі здобутих знань у зошиті складіть таблицю або тезовий конспект  "Основні події життя та творчості пантелеймона Куліша". А також випишіть у зошит визначення наступних понять з теорії літератури: роман, історичний роман, роман-хроніка.


Роман "Чорна рада"

 «Чорна рада» - найліпша історична
повість в нашій літературі
Іван Франко

Серед прозових творів П.Куліша найвизначнішим є «Чорна рада» — перший в українській літературі історичний роман. Як свідчить сам автор, цей твір був писаний спочатку українською мовою, а потім перекладений на російську. Окремі розділи пе­рекладу в 1843 році вміщувалися на сторінках російських жур­налів. Через три роки оригінал і переклад були завершені, але у зв’язку з розгромом Кирило-Мефодіївського товариства надру­ковані не були. Тільки через одинадцять років обидва варіанти після значної переробки вийшли книжками в друкарні Куліша та Бєлозерського.


Тож сьогодні на уроці ми вирушаємо з вами у мандрівку сто­рінками роману «Чорна рада», познайомимося з його героями, історичним колоритом епохи та станової психології окремих іс­торичних верств, сюжетом і композицією твору, його ідейно-те­матичною спрямованістю.

1. Подивіться онлайн-уроки "«Чорна рада» П. Куліша – перший історичний роман-хроніка" і "Динамічний інтригуючий сюжет роману П. Куліша «Чорна рада»".



2. Прочитайте літературно-критичний матеріал підручника с.288-290.
3. Використовуючи здобуті знання, у зошиті напишіть літературний паспорт роману "Чорна рада", заповнивши наступну таблицю:


Автор



Назва



Підзаголовок



Рік написання



Жанр



Літературна течія


Історична основа


Тема



Ідея



Композиція



Сюжетні лінії





Герої









Історичні постаті:


Вигадані персонажі:



4. Прочитайте роман "Чорна рада".
5. У зошиті напишіть твір-характеристику (1-1,5 сторінки) одного з персонажів роману: гетьмана  Якима Сомка або Івана Брюховецького.
6. Вивчіть напам'ять  прозовий уривок (90-100 слів) із роману П. Куліша «Чорна рада».

Уривок з роману "Чорна рада" для вивчення напам'ять пропоную наступний:
"От же вони вже й під Хмарищем. А те Хмарище було окрите гаями, справді наче хмарами. Кругом обняла його річка з зеленими плавами, лозами й очеретами. Через річку йшла до воріт гребелька. А ворота в Череваня не прості, а державські. Замість ушул — рублена башта під гонтовим щитом, і під башту вже дубові ворота, густо од верху до низу цвяховані. Бувало тоді, у ту старовину, таке, що і вдень і вночі сподівайсь лихого гостя — татарина або ляха. Так над ворітьми у башті було й віконце, щоб роздивитись перше, чи впускати гостя до господи, чи ні. Над щитом — гостроверхий гребінь із дубових паль, а округ хутора — годящий вал."

 Цей уривок розміщений у вашому підручнику з укр.літератури на сторінці 255.



Комментариев нет:

Отправить комментарий

27.05.2020 Українська література 9 клас

Список літератури:  що читати влітку  учням 10 класу