вторник, 19 мая 2020 г.

20.05.2020 Українська мова 11 клас

Тема уроку. Етикетні жанри


1. ПОМІРКУЙТЕ.
Вправа 1. Прочитайте. Зміст якого з  афоризмів видається вам найактуальнішим? Відповідь обґрунтуйте (письмово). 
1. Ввічливість — це доброзичливе ставлення до людей (Ж.-Ж. Руссо). 2. Чемність — це штучно створюваний гарний настрій (Т. Джефферсон). 3. Ввічливість є символічно умовним вираженням пошани до будь-якої людини (М. Бердяєв). 4. Ввічливість — це властивість не помічати, що ворота поламані, але звертати увагу на квіти у дворі за ворітьми (Г. Ріснер). 5. Найперше правило ввічливості — розбірливий почерк (В. Ключевський).
 Подумайте (усно), який зв’язок існує між ввічливістю та етикетом?

   Етикет (від фр. étiquette  — напис, етикетка)  — норми й  правила гідної поведінки людей у  суспільстві. До етикетних жанрів відносять вітання, прощання, подяку, вибачення, поздоровлення, висловлення співчуття.      Мовний етикет  — усталені, використовувані в  певних ситуаціях спілкування мовні звороти, які відповідають традиціям суспільства. Це вислови, які вживають за певних обставин: Благословіть сказати, владико! (у спілкуванні зі служителем церкви); Встати, суд іде! (у судовому засіданні); На паркет запрошуються… (на танцювальному конкурсі) і  т. ін.
    Етикет упорядковує й  гармонізує стосунки і  в офіційних, і  в  неофіційних ситуаціях.

Вправа 2.
1. Прочитайте тексти й виконайте завдання. 
  Привіт, Олено Павлівно! Вибачайте, що запізнився на урок! 
  Привіт, друже Вовчику! Даруй на слові, але ти як той Жук з байки. 
А. У якому тексті порушено етикет? 
Б. Відредагуйте його і запишіть у зошит. 

2. ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ.
Прочитайте і вивчіть у підручнику теоретичні відомості параграфу 59-60.  У зошиті запишіть  різновиди і визначення основних етикетних жанрів.

 3. ВИКОНАЙТЕ ВПРАВИ.
  • Вправа 2, 3 параграфу 59-60 - усно   .
  • Вправа .
  А. Прочитайте тексти і запишіть їх у зошит, вставляючи у словах на місці пропусків небхідні букви і розставляючи, де потрібно, розділові знаки.
1. Без огляду на р...альну релігійність у п...ріод різдвяних чи вел..кодніх свят більшіс...ть українців переходять на християнс...кі вітан...я. Практично всі знають що на Різдво треба вітатися «Христос народився! Славімо Його!» а на В..ликдень — «Христос воскрес! Воістину воскрес!» (За О. Перехрест). 2. На вітання начальника або старшого за військовим зван...ям «Слава Україні!» всі військовослужбовці вишикувані у строю відповідають: «Героям слава!» (Зі Стройового статуту Збройних сил України). 3. Поза строєм на вітання начальника або старшого за військовим званням «Бажаю здоров...я товаришу (пане)» або «Вітаю, воїни (воїне)» військов...службовці відповідають: «Бажа...мо (бажаю) здоров’я, товаришу (пане)» додаючи в кін...ці відповіді військове звання без зазнач...ння роду військ чи служби (З порталу «Юридичний факт»). 
  Б. Які з названих у реченнях етикетних формул привітання традиційні? Чим пояснити вірність народу саме цим етикетним формулам?
  • Вправа .
А. Прочитайте. Подумайте, яким пунктом ви доповнили  б перелік поданих у  тексті правил чемності, а який із пунктів виключили  б через несуттєвість? 
КУЛЬТУРА ВИБАЧЕННЯ 
   Складовою вербальної комунікативної культури є культура вибачення. Такі етикетні формули ввічливості, як «вибачте за запізнення», «перепрошую», свідчать про вихованість, повагу до співрозмовника. 
  Втілена у вибаченні культура спілкування має національні традиції. У Великій Британії, якщо хтось когось випадково зачепив, перепрошують один одного обидва. Надзвичайна чемність і ввічливість японців дивує, навіть викликає певну незручність у представників інших культур. 
   У вітчизняній культурі спілкування суттєве значення мають такі правила ввічливості: 
• людина, яка когось образила, обов’язково має попросити пробачення; 
• не слід просити пробачення без вагомої причини; 
• просити вибачення потрібно звичайним тоном, дивлячись в очі співрозмовнику, що свідчитиме про щирість розкаяння; 
• не слід пояснювати причини допущеної помилки: факт вибачення вже засвідчує те, що людина усвідомила свою провину. 
  У різних ситуаціях використовують різні етикетні формули. Стилістично нейтральними є вирази Вибачте! Пробачте! Даруйте! Перепрошую! Прошу вибачення!   Дещо фамільярно звучать формули Вибач(те) мені! Пробач(те) мені! Даруй(те)! Вибачай! Винен! Більше не буду! Для офіційної ситуації найкраще підходить формула Просимо (прошу) вибачити (вибачення) за … (З посібника). 
Б. Як ви розумієте слова Аристотеля: «Людина, не здатна визнати свою вину, безнадійна»? На пишіть вільне есе на цю тему.
 В. Витлумачте значення терміна комунікативна культура. Як це поняття пов’язане з  культурою мови?

4. ПІДСУМУЙТЕ.
Узагальніть вивчений матеріал з теми "Практична риторика, переглянувши наступний онлайн-урок.




Комментариев нет:

Отправить комментарий

27.05.2020 Українська література 9 клас

Список літератури:  що читати влітку  учням 10 класу